• 06 LUT 18
    Akademickie mistrzostwa Polski w szachach. W środku stawki

Akademickie mistrzostwa Polski w szachach

W środku stawki

W Katowicach zakończyły się akademickie mistrzostwa Polski w szachach. Tradycyjnie prym w zawodach wiodły ekipy z Krakowa oraz Warszawy. W silnej stawce, w gronie 39 uczelni, na 21. pozycji uplasowała się reprezentacja Uniwersytetu Szczecińskiego.

Niby żadna rewelacja, ale należy mierzyć zamiary na siły. Wiele ekip miało mocniejsze składy, ich rankingi zawodnicze na ogół przewyższały osiągi naszych szachistów, więc tym bardziej należy docenić miejsce w okolicach środka.

Trochę dopisało też szczęście. W klasyfikacji łącznej uwzględniającą oba turnieje – indywidualny oraz drużynowy – do 20. Uniwersytetu  Łódzkiego traciliśmy ponad 60 pkt., z kolei nad sklasyfikowanym na 25. pozycji  krakowskim Collegium Medicum mieliśmy ledwie 16 pkt. przewagi. Było bardzo gęsto…

Inna szczecińska uczelnia, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, został sklasyfikowany na 30. lokacie.

W turnieju indywidualnym najlepiej spośród studentów US spisał się – podobnie jak przed rokiem – Karol Mironowicz (92. miejsce). Wśród kobiet na 49. lokacie znalazła się debiutująca w naszej ekipie Dominika Walukiewicz. Oboje świetnie spisali się w turnieju drużynowym, stanowiąc o sile US. Ponadto pewnie punktował grający na czwartej szachownicy Mateusz Mielnik, a swoje dorzucili: Kamil Puszkarek, Tomasz Zajączkowski oraz Paweł Kossobucki. Dzięki skutecznemu finiszowi nasz Uniwerek awansował na 21. miejsce.

Punktację końcową wygrała Politechnika Warszawska, przed Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Uniwersytetem Warszawskim.

Opiekunem sekcji szachowej na US jest mgr Paweł Stężała.