Sport w dobie pandemii

Rok 2020 był wyjątkowy pod wieloma względami. Także w sporcie akademickim. Mimo panującej pandemii, studenci Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Szczecińskiego brali udział w zawodach, zarówno na niwie wojewódzkiej jak i krajowej. Częstokroć z medalowym skutkiem.

Do największych osiągnięć sportowych należy zaliczyć złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski sezonu 2019/20, który wywalczyli nasi piłkarze nożni (opiekun Marcin Szewczyk), a także brązowy krążek piłkarek (opiekun: Piotr Sochański). O sukcesie futbolistów informowały na swoich łamach lokalne gazety (m.in. Głos Szczeciński), Polskie Radio Szczecin, a także TVP Szczecin.Na podium AMP, choć zazwyczaj w typach uczelni, stawali również przedstawiciele takich dyscyplin jak: pływanie, lekkoatletyka, ergometr, futsal, trójbój siłowy czy brydż sportowy.W podsumowaniu rywalizacji szkół wyższych w stawce 133 uczelni, zostaliśmy sklasyfikowani na 21. miejscu, zaś w typach uczelni na 9. lokacie. Zważywszy na potencjał ludzki oraz infrastrukturalny – pozycje te należy traktować w kategoriach sukcesu.

W październiku w województwie rozpoczęły się zmagania w ramach Ligi Międzyuczelnianej sezonu 2020/21. Aktualnie trwają rozgrywki w większości dyscyplin, choć w kilku z nich wyłoniono już mistrzów Zachodniopomorskiego (m.in. w wioślarstwie, tenisie ziemnym, tenisie stołowym, ergometrze, szachach, squashu). Na koniec grudnia 2020 roku, w punktacji kobiet Uniwersytet Szczeciński ustępuje nieznacznie Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu, zaś wśród mężczyzn – prowadzi. Stawka jest wyrównana, a rozstrzygnięcia zapadną dopiero w czerwcu.

Ostatnia edycja Akademickich Mistrzostw Województwa – z uwagi na wybuch pandemii – nie została rozstrzygnięta. Warto jednak odnotować, że nasi studenci zdecydowanie prowadzili w klasyfikacjach.

W maju odbyły się wybory do zarządu Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Szczecińskiego. Prezesem wybrano doktora Marka Kolbowicza, pracownika Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia. Cóż, postać znana nie tylko w środowisku lokalnym. W 2008 roku podczas igrzysk w Pekinie Marek Kolbowicz wywalczył złoty medal w wioślarstwie. Nie każdy klub uczelniany w Polsce może pochwalić się taką personą na stanowisku prezesa. My tak…Ponadto udało się zorganizować szereg imprez w ramach działalności KU AZS Uniwersytetu Szczecińskiego. Jako uczelnia byliśmy gospodarzami mistrzostw województwa m.in. w futsalu, szachach, tenisie stołowym kobiet i mężczyzn, także squasha. W większości z nich zwyciężaliśmy oraz zbieraliśmy doświadczenia. Te przydadzą się w czerwcu, kiedy to KU AZS US wraz z Organizacją Środowiskową AZS przymierzą się do przeprowadzenia finału Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej kobiet. Duże zawody – duże wyzwanie.

Ponadto w planach mamy liczne imprezy promujące sport akademicki. Jeżeli tylko sytuacja pozwoli, wiosną postaramy się zaktywizować studentów oraz pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Leave a reply