Turniej szachowy Cronoss 2019 na Uniwersytecie Szczecińskim.

Turniej na Uniwersytecie Szczecińskim

Szachy bez barier

W niedzielę, 1 grudnia, na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego rozegrano turniej szachowy Cronoss 2019. W zawodach wzięło udział aż 40 zawodniczek i zawodników, także tych spoza Szczecina. Zawody miały na celu popularyzację królewskiej gry w różnych kategoriach wiekowych. To udało się zrealizować z nawiązką. Najmłodszy uczestnik miał niespełna 7 lat, najstarszy – ponad 70.

Rywalizowano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, po 30 minut na partię. Turniej rozpoczęty około godz. 10, trwał niemal do 17. Wygrał Miłosz Bury z Gryfa Szczecin. Nastolatek posiada już II kategorię szachową i obycie w imprezach wyższej rangi. Stąd jego sukces nie powinien aż tak dziwić. Drugim okazał się Taras Lavrys, zaś trzecim – Włodzimierz Nawrocki. Wyłoniono także najlepszą trójkę spośród startujących pań. Wśród siedmiu w stawce, najlepszą okazała się Lucyna Plich, przed Liwią Babińską oraz Jadwigą Stężałą. Czołowi szachiści otrzymali skromne zagrody finansowe i upominki ufundowane przez Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Szczecińskiego.

Podczas trwania rywalizacji działał bufet kawowo-herbaciany, na uczestników czekały również ciastka i tabliczki czekolady. Te ostatnie padły łupem najmłodszych. Start w turnieju był zarówno otwarty dla wszystkich jak i bezpłatny.

– Nasza sekcja działa od 2015 roku. Regularnie uczestniczymy w akademickich mistrzostwach województwa oraz Polski. Tym razem zorganizowaliśmy imprezę skierowaną nie tylko do studentów, ale także do osób niezwiązanych z naszą uczelnią. Jak widać po frekwencji, akcja marketingowa się powiodła, a pomysł wypalił – podsumował Paweł Stężała, opiekun sekcji US, a także sędzia grudniowych zawodów.

Pomysłodawcą imprezy był Mateusz Mielnik, reprezentant naszej uczelni w szachach. W turnieju zajął wysokie 6. miejsce. Zawody współorganizował Klub Uczelniany AZS US oraz Wydział Ekonomii, Finansów i Zar

ządzania Uniwersytetu Szczecińskiego.

Leave a reply